Rzecznicy patentowi rozpoczęli edukację w warszawskich technikach
Z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego miasto już od dwóch lat prowadzi edukację prawną dzieci i młodzieży w stołecznych szkołach i przedszkolach. W tym roku do adwokatów i radców prawnych dołączyli również rzecznicy patentowi.
Inauguracyjna lekcja odbyła się w środę, 2 grudnia br. w Technikum Mechatronicznym nr 1 – pierwszym w rankingu szkół technicznych w Polsce.
– Edukacja prawna uczniów to projekt, który realizujemy z naszymi społecznymi partnerami już od dwóch lat. Cieszę się, że obecnie dołączają do nas rzecznicy patentowi, którzy będą edukować uczniów szkół technicznych w obszarze własności intelektualnej i wynalazków – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
– To dopiero początek naszej ekspansji w szkołach technicznych w Warszawie i całej Polsce – zapowiada Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
– Dbamy o świadomość prawną naszych dzieci i młodzieży. To dla nas bardzo ważna kwestia. W październiku rozszerzyliśmy np. współpracę z radcami, dzięki czemu w zajęciach bierze udział także młodzież ze szkół zawodowych oraz Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii. A teraz lekcje w technikach prowadzą też rzecznicy patentowi – dodaje Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Rozpoczęty projekt to efekt porozumienia zawartego między Polską Izbą Rzeczników Patentowych oraz Zespołem Szkół nr 1 w Warszawie przy ulicy Wiśniowej, dotyczącego edukacji prawnej uczniów w zakresie własności intelektualnej i ochrony wynalazków.
Uczestnikami spotkań są uczniowie klas III i IV klas informatycznych i mechatronicznych, którzy mają możliwość pozyskania lub zweryfikowania swojej wiedzy w obszarach, związanych z kwestiami ochrony własności intelektualnej. Uczniowie poznają odpowiedzi na pytania: czym jest własność intelektualna i jak ją chronić, czym jest patent, jak ochrona własności przekłada się na biznes oraz jak zostać rzecznikiem patentowym.
– Wśród naszych uczniów znajdują się młodzi, kreatywni wynalazcy. Zarówno obszar rzecznictwa patentowego jak i zawód rzecznika wymagają ogromnej wiedzy prawniczej, ale również specjalistycznej wiedzy technicznej. Biorąc pod uwagę bardzo szybki rozwój techniki – informatyka, mechatronika, automatyka, robotyka – staramy się wyposażać uczniów w taką wiedzę i umiejętności, aby zainteresowani tworzeniem, innowacyjnością i wynalazczością poznali ścieżkę działania w obszarze ochrony patentowej – komentuje Sławomir Kasprzak – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 1 w Warszawie.
Zajęcia to cykl pięciu spotkań on-line, których prelegentami są: prezes PIPR Dorota Rzążewska, wiceprezes PIRP Paweł Kurcman oraz specjalista ds. własności przemysłowej Anna Kupińska-Szczygielska.
– Trudno sobie wyobrazić przyszłość prawa i innowacji bez rzecznika patentowego. On już jest, a w niedalekiej przyszłości w sposób jeszcze bardziej czytelny będzie pierwszym doradcą w biznesie. Dzisiaj w innowacji, przy takim zaawansowaniu technologicznym, liczą się sekundy i niuanse. Rzecznicy patentowi znają się na nich jak nikt inny i chcemy dzielić się tym z uczniami na początku ich „wynalazczej” drogi – mówi pomysłodawczyni edukacji prawnej w zakresie własności intelektualnej w szkołach oraz prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych Dorota Rzążewska.
Jak zapowiadają organizatorzy, po okresie pilotażu taka specjalistyczna edukacja będzie kontynuowana także w innych zainteresowanych warszawskich szkołach technicznych i ogólnokształcących.
Zdjęcie: archiwum Miasto Stołeczne Warszawa