Załącznik do uchwały Krajowej Rady Rzeczników Patentowych Nr 65/III/2003 z dnia 16 grudnia 2003r.
Postanowienia ogólne
1. Na podstawie art. 51 pkt. 9 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. nr 49, poz. 509 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych ustala niniejsze zasady ustanawiania tymczasowego zarządcy kancelarii patentowej.
2. W przypadku zdarzenia powodującego trwałą utratę możliwości świadczenia przez kancelarię patentową pomocy w sprawach własności przemysłowej, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych ustanawia tymczasowego zarządcę kancelarii. Do czasu ustanowienia przez osoby mające sprawy w tej kancelarii nowych pełnomocników, tymczasowy zarządca obowiązany jest zapewnić wykonywania bieżących, niezbędnych czynności. [art. 10 ust. 5 ustawy]
3. Rzecznik patentowy powinien we własnym interesie wskazać osobę upoważnioną do prowadzenia jego spraw, która mogłaby pełnić funkcję tymczasowego zarządcy jego kancelarii. Zalecana jest forma dokumentu notarialnego, z dostarczeniem jednego egzemplarza wskazanemu zarządcy i drugiego Krajowej Radzie Rzeczników Patentowych. W razie braku takiego wskazania stosuje się niniejsze zasady.
Ustanowienie tymczasowego zarządcy
4. W przypadku trwałej utraty możliwości świadczenia usług przez rzecznika patentowego prowadzącego kancelarię patentową (śmierci lub choroby), Prezydium Krajowej Rady Rzeczników Patentowych, w porozumieniu z właściwym miejscowo dziekanem okręgu, ustanawia tymczasowego zarządcę kancelarii:
- na wniosek każdej osoby, która ma w tym interes prawny,
- z własnej inicjatywy, w przypadku braku wniosku, o którym mowa wyżej.
5. Dziekan jest zobowiązany, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o śmierci lub chorobie rzecznika patentowego, poinformować osoby, które według jego najlepszej wiedzy, przy dołożeniu najwyższej staranności, mogą być uznane za spadkobierców lub najbliższą rodzinę, o konieczności ustanowienia tymczasowego zarządcy kancelarii.
6. Tymczasowym zarządcą kancelarii patentowej może być tylko rzecznik patentowy.
7. Prezydium Krajowej Rady Rzeczników Patentowych, w porozumieniu z dziekanem, ustanawia tymczasowego zarządcę kancelarii niezwłocznie, nie później niż w terminie jednego miesiąca od daty powzięcia informacji o zdarzeniu powodującym trwałą utratę możliwości świadczenia przez kancelarię patentową pomocy w sprawach własności przemysłowej.
8. Wyboru tymczasowego zarządcy dokonuje się z list przygotowanych przez dziekanów okręgów spośród rzeczników patentowych o nienagannej postawie wobec samorządu.
9. Prezydium Krajowej Rady Rzeczników Patentowych wydaje tymczasowemu zarządcy zaświadczenie z podaniem okresu na jaki został ustanowiony oraz pismo do osoby opiekującej się kancelarią z prośbą o wydanie akt kancelarii i umożliwienie sprawowania tymczasowego zarządu.
10. W uzasadnionych przypadkach Prezydium Krajowej Rady Rzeczników Patentowych może przedłużyć okres sprawowania tymczasowego zarządu.
11. W przypadku odmowy udostępnienia akt przez osoby opiekujące się kancelarią tymczasowy zarządca zwraca się do Urzędu Patentowego RP o wskazanie wszystkich spraw w toku postępowania, w których rzecznik patentowy prowadzący kancelarię był ustanowiony pełnomocnikiem oraz adresów mocodawców.
Rozdział III
12. Przystępując do sprawowania tymczasowego zarządu tymczasowy zarządca sporządza protokół przejęcia akt kancelarii, który podpisuje wraz z osobą udostępniającą mu kancelarię.
13. Tymczasowy zarządca kancelarii zawiadamia klientów o trwałej utracie możliwości świadczenia pomocy w sprawach własności przemysłowej przez kancelarię patentową oraz występuje do urzędów patentowych, sądów i innych organów przed którymi toczą się postępowania o ich zawieszenie do czasu ustanowienia nowego pełnomocnika.
14. Tymczasowy zarządca kancelarii obowiązany jest zapewnić wykonywanie bieżących, niezbędnych czynności w zakresie prowadzonych przez kancelarię spraw.
15. Na uzasadniony wniosek tymczasowego zarządcy Prezydium Krajowej Rady Rzeczników Patentowych lub właściwy miejscowo dziekan zobowiązani są udzielić mu niezbędnej pomocy w sprawach związanych ze sprawowaniem tymczasowego zarządu kancelarii.
16. Po zakończeniu tymczasowego zarządu tymczasowy zarządca sporządza i przekazuje Krajowej Radzie Rzeczników Patentowych sprawozdanie z wykonanych czynności.
17. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek tymczasowego zarządcy zaopiniowany przez właściwego miejscowo dziekana, Prezydium Krajowej Rady Rzeczników Patentowych może podjąć decyzję o częściowym lub całkowitym zwrocie przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych udokumentowanych wydatków związanych z przedmiotem działania tymczasowego zarządcy.
18. Tymczasowy zarządca ponosi pełną odpowiedzialność za staranność swojego działania lub jego zaniechanie.
Rozdział IV
19. Prezydium Krajowej Rady Rzeczników Patentowych może z uzasadnionych powodów zmienić tymczasowego zarządcę.
20. Niniejsze zasady należy interpretować mając na uwadze interesy klientów i rodziny lub spadkobierców rzecznika patentowego.